لطفاً کليه فايل هاي قابل دانلود در اين سايت، مخصوصاً فايل هاي پيوست شده را با نرم افزارهاي مخصوص مديريت دانلود، دريافت نماييد مانند نرم افزار دانلود منيجر که در این لينک قابل دريافت و نصب است http://mcaf.ee/6wz9g در صورت عدم استفاده از نرم افزارهاي مخصوص دانلود و استفاده از دانلود منيجر داخلي مرورگرها احتمال دانلود ناقص فايل ها وجود دارد
صفحه 4 از 5 نخستنخست ... 2345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 48
    عضو سایت آيت الحق آواتار ها

رابطه خلود اخروی با فعلیت و تجرد تامه آن عالم

و رابعاً: عنوان‌ اينكه‌ مي‌گويند: تا خدا خدائي‌ مي‌كند، از أبديّت‌ گرفته‌ شده‌، چون‌ ابديّت‌ از صفات‌ اوست‌ سبحانه‌ و تعالي‌. و از لحاظ‌ اينكه‌ عنوان‌ خلود مؤبّد در قرآن‌ كريم‌ به‌ لفظ‌ خَـ'لِدِينَ فِيهَآ أَبَدًا آمده‌ است‌، لذا استفادة‌ ابديّت‌ خلود را به‌ همين‌ معني‌ مي‌توان‌ كرد، غاية‌ الامر ابديّت‌ خداوند بذاته‌ است‌، و ابديّت‌ خلود بهشتيان‌ و دوزخيان‌ به‌ ابديّت‌ خداست‌.

باري‌! بهترين‌ دليل‌ عقلي‌ براي‌ خلود بهشتيان‌ و دوزخيان‌، همان‌ دليلي‌ است‌ كه‌ هِشام‌ بن‌ حَكم‌ آورده‌ است‌، و محصّل‌ آن‌ اينست‌ كه‌: چون‌ آخرت‌ خانة‌ تجرّد است‌ و محلّ فعليّت‌ تامّه‌ است‌، لذا خانة‌ خلود و دوام‌ است‌. چون‌ طبعاً هر چيز ثابت‌ و مستقرّي‌، خالِد و جاودان‌ است‌؛ و تغيير و تحويل‌ منافات‌ با ثبوت‌ و استقرار دارد، و عدم‌ خلود لازمة‌ تغيير و تحويل‌ است‌ كه‌ آن‌ در آخرت‌ منافي‌ فرض‌ تجرّد و فعليّت‌ تامّه‌ است‌.

اگر بهشتيان‌ مخلّد نباشند، چه‌ باشند؟ يا بايد به‌ ضعف‌ و سستي‌ و فتور و نقصان‌ مبتلا شوند، و آن‌ خلاف‌ تجرّد است‌، زيرا نشأة‌ آخرت‌، عالم‌ طبع‌ و طبيعت‌ و كون‌ و فساد نيست‌، خرابي‌ و نقصان‌ در آن‌ راه‌ ندارد؛ و يا بايد مرگ‌ آنانرا دريابد و در ذات‌ خدا فاني‌ شوند و مراحل‌ نيستي‌ را طيّ كنند، و آن‌ هم‌ به‌ فرض‌ غلط‌ است‌، زيرا آنها فاني‌ شده‌اند و جذبات‌ جلاليّه‌ آنها را فرا گرفته‌ و اينك‌ پس‌ از فناء، بقاء يافته‌ و به‌ جذبات‌ جماليّه‌ و سير در آثار و تماشاي‌ نشآت‌ اشتغال‌ يافته‌اند.

و اگر جهنّميان‌ مخلّد نباشند، چه‌ باشند؟ يا بايد قوّت‌ و قدرت‌ يافته‌ و از دوزخ‌ خارج‌ شوند، و آن‌ خلاف‌ تجرّد و فرض‌ بقاء در تعيّنات‌ آثار خودشان‌ است‌؛ و يا بايد بميرند و فاني‌ شوند و آن‌ هم‌ خلاف‌ فرض‌ است‌، زيرا پس‌ از مرگ‌ و فناء في‌ الله‌ و جذبات‌ قهّاريّه‌ و كبريائيّة‌ حضرت‌ حقّ، اينك‌ بازگشته‌ و حيات‌ و تعيّن‌ گرفته‌ و به‌ آثار و صفات‌ و اخلاق‌ و ملكات‌ خود به‌ صورت‌هاي‌ ملكوتيّه‌ و آتشين‌ جهنّم‌ مبتلا گرديده‌اند.

آري‌، دسته‌اي‌ هستند كه‌ از جهنّم‌ خارج‌ مي‌شوند. آنان‌ دسته‌اي‌ هستند كه‌ كفر و شرك‌ در اعماق‌ قلبشان‌ رسوخ‌ ننموده‌ و فقط‌ ظاهر آنها را آلوده‌ ساخته‌ است‌. در اين‌ صورت‌ پس‌ از سوخته‌ شدن‌ ظاهر، چون‌ باطن‌ طاهر است‌ و بهشتي‌ است‌، به‌ شفاعت‌ و غيره‌ به‌ بهشت‌ مي‌روند. و البتّه‌ بايد دانست‌ آن‌ خروج‌ هم‌ يك‌ نوع‌ تجلّي‌ ملكوتي‌ و نوعي‌ از اعمال‌ و صفات‌ و ربط‌ و نيّات‌ آنهاست‌.

دوست من ؛ اميدوارم كه همه پست ها را دقيق مطالعه كني و از هيچ كدوم رد نشي.اگه قانع نشدي ؛ جواب هاي بيشمار ديگري در اين زمينه و در راستاي مطالب بالا وجود دارد.

نظر علامه مجلسی درباره خلود در دوزخ
    علامه مجلسي در این خصوص‌ فرموده‌ است‌: ‎ بدان‌ كه‌ آنچه‌ از جمع‌ بين‌ آيات‌ و روايات‌ بدست‌ مي‌آيد آنست‌ كه‌: هر كافر منكري‌ كه‌ ضروري‌اي‌ از ضروريّات‌ دين‌ اسلام‌ را إنكار كند، در آتش‌ مخلّد خواهد بود و عذاب‌ او به‌ هيچ‌ وجه‌ تخفيف‌ نمي‌پذيرد.

مگر مستضعفين‌ كه‌ در عقل‌ و فهم‌ كوتاه‌ باشند، و يا آن‌ كسي‌ كه‌ حجّت‌ بر او تمام‌ نشده‌ باشد؛ به‌ شرط‌ آنكه‌ در تفحّص‌ و تجسّسِ از حقيقت‌ كوتاهي‌ و تقصير نكرده‌ باشد واز نظر و بينش‌ دريغ‌ ننموده‌ باشد. و در اين‌ صورت‌ محتمل‌ است‌ كه‌ او از زمرة‌ مُرْجَوْنَ لاِمْرِ اللَهِ بوده‌ باشد، همچنانكه‌ تحقيق‌ آن‌ در كتاب‌ ايمان‌ و كفر خواهد آمد.

و امّا غير از طائفة‌ شيعة‌ اماميّه‌، چه‌ مخالفين‌ ما در امر امامت‌ و چه‌ سائر طوائف‌ شيعه‌ كه‌ اثنا عشري‌ نباشند، اگر چيزي‌ از ضروريّات‌ دين‌ اسلام‌ را انكار نكنند، به‌ دو گروه‌ تقسيم‌ مي‌شوند:

گروه‌ اوّل‌: آن‌ متعصّبان‌ و معاندان‌ و منكراني‌ هستند كه‌ حجّت‌ بر آنها تمام‌ شده‌ و قبول‌ ولايت‌ و امامت‌ را نكرده‌اند، ايشان‌ در آتش‌ دوزخ‌ مي‌روند و در آنجا به‌ طور خلود و هميشگي‌ مي‌مانند.

گروه‌ دوّم‌: مستضعفين‌ از آنها هستند، و ايشان‌ كساني‌ هستند كه‌ به‌ طور كلّي‌ يا عقل‌هاي‌ آنها ضعيف‌ است‌ و به‌ تنهائي‌ قدرت‌ بر تشخيص‌ حقّ ندارند، مثل‌ زنهاي‌ غير قادر از تفحّص‌ و عاجز از تجسّس‌ و مثل‌ افراد بَليه‌ و كوتاه‌ فكر و امثال‌ اينها؛ و يا كساني‌ كه‌ فحص‌ كرده‌اند ولي‌ حقّ بر آنها آشكارا نشده‌ و حجّت‌ إلهيّه‌ تمام‌ نشده‌ است‌، و در زمان‌ فَترت‌ و عدم‌ دسترسي‌ به‌ امام‌ از دنيا رحلت‌ كرده‌اند؛ و يا كساني‌ هستند كه‌ در جائي‌ قرار گرفته‌اند كه‌ اصلاً خبر به‌ آنها نمي‌رسد، و به‌ واسطة‌ دوري‌ و بُعد و انقطاع‌ از مردم‌ ديگر، حجّت‌ بر آنها تمام‌ نشده‌ است‌.

اين‌ دسته‌ مُرْجَوْنَ لاِمْرِ اللَهِ هستند، يعني‌ كارشان‌ به‌ امر خدا واگذار شده‌ است‌؛ و در اين‌ صورت‌ خداوند (بر حسب‌ امتحان‌ عقلي‌، و أعمال‌ فطري‌ كه‌ در دنيا انجام‌ داده‌اند) يا ايشان‌ را عذاب‌ مي‌كند، و يا آنكه‌ از آنها مي‌گذرد و مورد مغفرت‌ و رحمت‌ خود قرار مي‌دهد. و بنابراين‌، براي‌ ايشان‌ اميد نجات‌ از آتش‌ هست‌.

و امّا گناهكاران‌ به‌ گناهان‌ كبيره‌ از طائفة‌ شيعة‌ اماميّه‌، حكمشان‌ در بين‌ جميع‌ علماء اماميّه‌ آنست‌ كه‌ مخلّد و جاودان‌ در آتش‌ نمي‌مانند؛ و امّا آيا در آتش‌ داخل‌ مي‌شوند و سپس‌ بيرون‌ مي‌آيند، و يا آنكه‌ اصلاً داخل‌ نمي‌شوند، روايات‌ وارده‌ در اين‌ باب‌ جدّاً مختلف‌ است‌؛ و مقتضاي‌ جمع‌ بين‌ اين‌ دسته‌ از روايات‌ آنست‌ كه‌ بگوئيم‌ احتمال‌ دارد كه‌ داخل‌ شوند و سپس‌ بيرون‌ آيند. و اين‌ گناهكاران‌ از زمرة‌ كساني‌ نيستند كه‌ روايات‌ دربارة‌ آنها وارد شده‌ است‌ كه‌ شيعه‌ و مؤمن‌ داخل‌ آتش‌ نمي‌رود، زيرا كه‌ در بسياري‌ از روايات‌ ديگر وارد شده‌ است‌ كه‌: إِنَّ الشِّيعَةَ مَنْ شَايَعَ عَلِيًّا فِي‌ أَعْمَالِهِ. «شيعه‌ آن‌ كسي‌ است‌ كه‌ در اعمال‌ خود از علي‌ پيروي‌ و مشايعت‌ نموده‌ است‌.» و نيز در بسياري‌ از روايات‌ وارد شده‌ است‌ كه‌: ايمان‌ از گفتار و كردار مركّب‌ است‌. وليكن‌ در أخبار بسياري‌ وارد شده‌ است‌ كه‌ قبل‌ از دخول‌ در آتش‌، شفاعت‌ شامل‌ حال‌ آنان‌ مي‌گردد.

باري‌، در اين‌ مبهم‌ گذاردن‌ مطلب‌، حكمت‌هائي‌ است‌ كه‌ بر صاحبان‌ بصيرت‌ مخفي‌ نيست‌.

و اين‌ كلام‌ مجلسي‌ (ره‌) شرح‌ و تفصيل‌ كلام‌ صدوق‌ در «عقائد» است‌، زيرا كه‌ او فرموده‌ است‌: ‎ اعتقاد ما دربارة‌ آتش‌ قيامت‌ اينست‌ كه‌ آن‌، خانة‌ پستي‌ و مذلّت‌ و خانة‌ انتقام‌ از اهل‌ كفر و عصيان‌ است‌؛ و در آن‌ به‌ طور جاودان‌ و مخلّد نمي‌مانند مگر اهل‌ كفر و شرك‌، و امّا گناهكاران‌ از اهل‌ توحيد، از آن‌ آتش‌ به‌ واسطة‌ رحمتي‌ كه‌ به‌ آنها مي‌رسد و شفاعتي‌ كه‌ نائل‌ مي‌شوند، خارج‌ مي‌گردند.
    ویرایش توسط آيت الحق : 10-13-2007 در ساعت 10:23

عضو سایت magijonz آواتار ها

سلام سلام سلام خوب هستین آقای آیت الحق وااااااااااااااای مرسی مرسی مرسی

خوب اینا که گفتید درست

ولی پس آخه من چی کار کنم هان چی کار کنم (چ ی ک ا ر ک ن م ) میشه بگگگگگگگگگگگید

اخه این چه سخنی بود این اقای شیخ مفیدتون برای ما گفت . معلومه که تا حالا کسی ازتون این

سوال رو نکرده درسته . بللللللللللله درسته.

خوب میدونی من چی کار میکنم یه راهه خوب به ذهنم رسیده نه اصلاًن هم خوب نیست

الکی گفتم ولی خوب چون دوستمی واست میگم

این نوشته های خوبی که زحمت کشیدی یعنی خیییییییییییلی واقعاً ممنونم ازت که کمک کردی

من اینارو مهم هاشو حفظ میکنم یعنی خوب بیشترش مهمه باید حفظشون بکنم خوب حالا

میرسونم خدمتت

بعد ایشون همین آقای شیخ که اومدش کلاسمون سخنرانی کلاس میزارم واسش

ولی خیلی ضایگیه ولی اینهایی که گفتی خیلی به دردم خورد با همینا کلاس میزارم واسش

که یعنی من خیلی این چیزهارو بلدم خوب من بلدمها ولی بعضیاشو بلد نیستم

بعد در مورد همون سوالم ازش میپرسم و بعد که گفت جوابشو البته اگه بلد باشه چون همون

موقعه هم که میگفت خیلیاشو یادش نبود ولی من انقدر بهش میگم تا جوابمو بده میام واسه شما

هم میگم شما هم برید واسه دوستاتون بگید وقتی جوابشو فهمیدم میرم با این سوال کلاس میزارم

واسه دوستام حتماً جوابشو میام واست میگم باشه

واااااااااااای من انقدر سوال دارم همممممممممشو ازت میخوام بپرسم البته اگه این امتحانای

درسیم بزاره که وقت بکنم

راستی شما خییییییلی خوب هستین چون تنها کسی هستید که به من در اینجا اهمیت دادید

(مَ م ن و ن)واقعاً دوستون دارم

آقای مدیر یسری نوشته در مورد سوالم اومد توضیح داد بعد انگار از من بدش اومد همشو

برداشت پاک کرد اخه منم که چیزه بد نگفته بودم .

ولی خوب حالا مرسی ولی آقای مدیر این سایتا اصلا به درد سوالهای من نمیخوره (ن م ی خ و ر ه)

خدافظ دوستم.

دوست من سلام.خوبي؟ به اين نكته توجه كن كه ؛ هرگز به دنبال پوز زدن و گير انداختن و كلاس گذاشتن نباش ؛ بلكه بدنبال يادگيري و قوي كردن علم و ايمان خودت باش.من هم مدتي اينجور بودم و ضرر كردم.سعي كن آخرين پستم را كه نظر علامه بزرگ مجلسي بود را حتما مطالعه كن.چون جواب سوالت در اين پست به روشني بيان شده است.اين سوال شما كه چيزي نبود(دوست عزيز)از اين سوالها و شبهات زياد پرسيده ميشه.مهم اينست كه انسان ايمان خود را در مواجهه با اين شبهات از دست ندهد و به دنبال حقيقت و رستگاري باشد.موفق باشي.يا علي
    اليس الله بكاف عبده آيا خداوند براي بنده اش كافي نيست؟

سلام دوستان خوب هستین خوبید مامان باباهاتون خوبند بقیه چطور انشاالله که خوب هستن

من جواب میخوام یالا من جواب میخوام یالاااااااااااااااااااااا اا{ send to all}

خوب میدونید چیه من میخوام بدونم چرا خدا اسمه حضرت آدم رو گذاشت ادم و چرا اسمه هوا رو

هم گذاشت هوا خوب این اسمها یعنی چی

میخوام میخوام جواب میخوام ج و ا ب

خدافظ

واااااااااااااااااااااااا ااااااااااااااااای سلام که اصلاً نمیکنم هاااااااااااااااااااااااا ااااااااااااااااااااااااا ای چرا؟؟؟؟؟؟؟

خیییییییییییییییییییییییل ی نامردین نامردی تو خونتونه شیطانم دوستتونه

چرا جواب سواله منو ندادید؟ چرا؟ چرا؟ چرا؟ چرا؟ یالا من جواب میخوام یالا من جواب میخوام یالا میخوام میخوام

ج و ا ب میییییییییییییییییییییییی یییییییییخوام میفهمید {زووووووووووووووووووووووو ووووووووود}

پس خداحافظم باشه

واااااااااااااااااااااااا ااااااااااااااااای سلام که اصلاً نمیکنم هاااااااااااااااااااااااا ااااااااااااااااااااااااا ای چرا؟؟؟؟؟؟؟

خیییییییییییییییییییییییل ی نامردین نامردی تو خونتونه شیطانم دوستتونه

چرا جواب سواله منو ندادید؟ چرا؟ چرا؟ چرا؟ چرا؟ یالا من جواب میخوام یالا من جواب میخوام یالا میخوام میخوام

ج و ا ب میییییییییییییییییییییییی یییییییییخوام میفهمید {زووووووووووووووووووووووو ووووووووود}

پس خداحافظم باشه

سلام چطورین دوستان خوب هستین خانواده خوب هستن . من چطورم ؟ وااااااای ممنون از احوال

پرسیتون من خیییللللللللللییییییییییی یییی خوبم عالی

پس کسی جواب سوال منو نمیدونست نه من میدونستم که شماها هیچی بلد نیستین میبخشید

هیچی که نه خیلی خیلی هیچی

درست گفتم خیلی ممنون از موافقتتون

خوب حالا بزار حالش هست یکی از شعرهامو واستون بگم البته اینو

گذاشتمش اول تو پسته بلاگم ولی حالش نیست که دیگه خود پست بلاگمو واستون بزارم فقط

شعرو واستون میگم حال کن شعرو

برادر دین پیغبر به پا کن

نماز و روز و ذکر خدا کن

اگر خواهی که جنت را ببینی

به ناموسای مردم کم نگاه کن

خوب بود برو باش حال کن برو (برو دیگه)

خدافظ تا بعداً

سلام میکنم خدمته همه دوستای بی حال خییییییییییلی بی حال هستین خییییییییییییییییییلی

ولی من خیلی باحالم خیییییییییییییییییییلی با حالم درسته بله که درسته خواهش میکنم درستی از

خودتونس دادا

یا علی همگی

صفحه 4 از 5 نخستنخست ... 2345 آخرینآخرین